Το βιάγκρα… κουφαίνει

Το διάσημο «μπλε χάπι», το οποίο έχει βοηθήσει πολλούς άνδρες με προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας ενδεχομένως συνδέεται με εκατοντάδες περιπτώσεις … ξαφνικής απώλειας της ακοής σε ολόκληρη την υφήλιο.

Συγκεκριμένα οι ειδικοί θεωρούν ότι τόσο το βιάγκρα όσο και τα ανάλογα σκευάσματα που χορηγούνται για την αντιμετώπιση της στυτικής δυσλειτουργίας αυξάνουν τον κίνδυνο αισθητικονευρικής απώλειας της ακοής – μια μορφή ταχείας απώλειας ακοής στο ένα ή και στα δυο αφτιά.

Οι ειδικοί προειδοποιούν τους γιατρούς να χορηγούν τα συγκεκριμένα φάρμακα με προσοχή έως ότου το ζήτημα εξεταστεί περαιτέρω.

Η διαπίστωση έγινε από μια βρετανική έρευνα που διενεργήθηκε σε τρεις ηπείρους και δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό έντυπο «Laryngoscope». Η έρευνα εντόπισε 47 περιστατικά αισθητικονευρικής απώλειας ακοής τα οποία θεωρεί ότι συνδέονται με τη λήψη του Viagra και των ανάλογων σκευασμάτων Cialis και Levitra. Ο μέσος όρος ηλικίας των πασχόντων ήταν γύρω στα 57 έτη, αν και δυο εξ αυτών ήταν μόλις 37 ετών.

Διαβάστε ακόμη...